Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (5246)
Roszkowska Halina 24.02.1911, Lublin
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1942.12.12-1945.05.02
LocationKL Ravensbrück (Germany) KL Neustadt-Glewe (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau)
Kieta Mieczysław 30.12.1920, Kraków
TopicDeadly medicine – Auschwitz-Birkenau
Date1942.06-1944.11.13
LocationTreblinka, German extermination camp Pustków, forced labor camp KL Gross-Rosen KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Łódź KL Auschwitz II (Birkenau) KL Theresienstadt (Czech Republic) KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen
Piątkowska Antonina 24.12.1900, Warsaw
TopicDeadly medicine – Auschwitz-Birkenau
Date1942.05.27-1945.01.18
LocationKL Auschwitz II (Birkenau) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I
Kowalczyk Janina 1907?
TopicDeadly medicine – Auschwitz-Birkenau
Date1943.01-1943.08
LocationKL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz I, Block 10 Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager
-
TopicDate
-
LocationWarsaw
-
TopicDate
1943-1943
LocationWarsaw
Mazur Leokadia
TopicClandestine teaching classes – the Kielce region
Date1943-1943
LocationStarachowice
Śliwiński Czesław 1924
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.10 - 1942.02
LocationVologda (Russia, Vologda Oblast)
Lepszy Kazimierz 11.06.1904
TopicForced laborers in the Third Reich
Date1943.04-1943
LocationKraków, Św. Jana Street
Sempik Stanisław
TopicA race against time – the road to Anders' Army
Date1940.10.10 - 1942.02.26
LocationYoshkar-Ola (Russia, Mari El Republic) Lugovoy (Kazakhstan)
Krzos Janina
TopicDisrupted childhood – the Radom region
Date1943-1943
Location-
Wójcik Wacław
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date-
Location-
Wójcik Mieczysław
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date-
LocationBrześć (now in Belarus), "Brygidki" NKVD prison, Brześć Fortress Komi Republic (Russia)
Wasilczyk Władysław
TopicThe Gulag Archipelago – Arkhangelsk Oblast
Date-
LocationVitebsk (Belarus), NKVD prison, Surazhska Street (Gagarina Street 2)
Żołędziewski Paweł 1919.03.20
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date-
LocationNizhny Tagil (Russia, Sverdlovsk Oblast)
Szulewicz Jan 1924
TopicIn exile – Siberia
Date1940.04.13 - 1942.03.07
Location-
Chamot Bolesław
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date-
LocationNianda (Urdoma, Russia, Arkhangelsk Oblasti) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast)
Chodynicki Aleksander
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date-
Location-
Tkaczuk Bazyli 1919
TopicA race against time – the road to Anders' Army
Date-
LocationGorky (Nizhny Novgorod, Russia, Nizhny Novgorod Oblast)
Nowak Jan
Topic