MARIANNA PLENZNER

Warszawa, 5 stycznia 1946 r. Sędzia śledczy Alicja Germasz przesłuchał niżej wymienioną w charakterze świadka. Świadek została uprzedzona o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oraz o znaczeniu przysięgi. Sędzia odebrała przysięgę, po czym świadek zeznała, co następuje:


Imię i nazwisko Marianna Plenzner
Wiek 46 lat
Imiona rodziców Walenty i Balbina
Miejsce zamieszkania Włochy, ul. Sieradzka 25 m. 5
Wyznanie rzymskokatolickie
Karalność niekarana

W okresie powstania mieszkałam we Włochach, syn mój brał czynny udział w powstaniu w Warszawie. Od kolegów jego dowiedziałam się, że był na placówce przy ul. Czeczota 5 na Mokotowie.

Po wejściu wojsk rosyjskich do Warszawy rozpoczęłam poszukiwania mojego syna, który do domu nie powrócił. Od mieszkańców domu przy ul. Czeczota 3 dowiedziałam się, że wszystkich mieszkańców tych domów oraz powstańców Niemcy popędzili do fortu mokotowskiego. Czy syn mój, który został ranny, znajdował się między wyprowadzanymi, nie mogłam ustalić. Na wszelki wypadek szukałam śladów koło fortu mokotowskiego. Tam dowiedziałam się od okolicznych mieszkańców, że w czasie powstania na terenie fortu znajdowały się duże ilości Polaków przyprowadzanych przez Niemców. Dwu mężczyzn i kobieta mieszkający obok fortu (nazwisk ich i adresów nie znam, mogę jednak wskazać dom, gdzie mieszkają) opowiadali mi, że widzieli, jak Niemcy podczas powstania kopali duży dół na terenie fortu. W tym samym czasie widzieli w pobliżu grupę młodych chłopców, którzy z niepokojem zapytywali, co z nimi będzie. Chłopcy ci wkrótce zniknęli, a dół został zasypany. Ludzie, którzy udzielili mi tej informacji, wskazali miejsce, gdzie znajdował się ów dół. W miejscu tym następnie została przeprowadzona przez Miejski Zakład Pogrzebowy, ekshumacja, przy której byłam obecna. Wydobyto 18 mężczyzn i kobietę. Syna mojego nie odnalazłam. Było to w grudniu 1945 roku.

Odczytano.

Protokół przesłuchania świadka

Warszawa, 21 stycznia 1946 r. Sędzia śledczy Alicja Germasz przesłuchała niżej wymienioną w charakterze świadka, która zeznała, co następuje:

Marianna Plezner, znana w sprawie

Podaję nazwiska osób, które wskazałam w protokole przesłuchania z dn. 5 stycznia 1946 r.,
a mianowicie:
Józef Gentek i jego żona, zam. w Warszawie ul. Płatowcowa 11 m. 3
(obecnie wyjechali na Zachód)
Bolesław Pawłowski, zam. w Warszawie ul. Płatowcowa 11 m. 1.