1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Plut. Wincenty Gołuński, ślusarz PKP, żonaty; 11 Batalion Saperów Kolejowych.
2. Data i okoliczności zaaresztowania:
Wzięty do niewoli 10 października 1939 r. w Zamościu z kompanią saperów przy 131 kolumnie mostów pojazdowych.
3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:
Od dnia wzięcia do niewoli do stycznia 1941 r. przebywałem w obozie dla jeńców w Olesku, pow. Złoczów. Potem marszem pieszym przesiedlony zostałem do obozu Nowosiółki k. Lwowa, tam przebywałem do kwietnia 1941 r. Potem przewieziono mnie samochodem ciężarowym do Brodów, gdzie byłem do chwili wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej.
W pierwszych dniach wojny pieszo przez cztery tygodnie, a później pociągiem przewieziony byłem do obozu dla jeńców w Starobielsku, gdzie przebywałem do chwili zwolnienia mnie na skutek podpisania układu polsko-sowieckiego.
4. Życie w obozie, więzieniu:
Warunki pracy były nadnormalne: na ośmiogodzinny dzień pracy wymagano wyładować łopatą na jedną osobę 32 t, a przy robotach ziemnych 24 m2, aby otrzymać 800 g chleba. To nie było możliwe do wykonania, w związku z czym prześladował [mnie] ciągły głód.
5 i 6. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność; opis obozu, więzienia:
Opieka lekarska bardzo zła z powodu braku lekarstw. Warunki mieszkalne początkowo w zamku Jana Sobieskiego, a potem w barakach przerobionych ze stajen. Wszy, pluskwy, tarakany itp. Ubranie własne!
7. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:
Współżycie koleżeńskie było bardzo dobre, w obozie byli sami Polacy – część – oraz polscy Żydzi i polscy Ukraińcy. Życie kulturalne nie istniało poza propagandą komunistyczną i agitacją antypolską.
8. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?
Wiadomości z Polski żadnych, poza czterema listami od rodziny.
9. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?
W chwili uwolnienia jeńców polskich w Rosji pierwszym rzutem przybyłem do Buzułuku i zaraz wstąpiłem w szeregi polskiej armii.
Miejsce postoju, 7 marca 1943 r.