STANISŁAW PLEWNIAK

Kielce, dnia 9 lutego 1949 r. Poniewierka Marian z Komisariatu Milicji Obywatelskiej w Kielcach, przy udziale protokolanta Młodawskiego Stefana, przesłuchał niżej wymienionego w charakterze świadka. Świadek po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i pouczony o treści art. 140 K.K. zeznał, co następuje:


Imię i nazwisko Plewniak Stanisław
Imiona rodziców Antoni i Antonina
Wiek 66 lat
Miejsce urodzenia Zaryszyn, pow. Miechów
Wyznanie rzymskokatolickie
Zawód portier
Miejsce zamieszkania Kielce, ul. Nowy Świat 61

Pracowałem w czasie okupacji niemieckiej w Henrykowie od roku 1943 do 1944 w charakterze portiera. Wiadomo mi jest, gdzie widziałem na swoje oczy, że Niemcy na placu fabryki „Henryków” powiesili jednego Żyda za spalenie magazynów. Nazwiska powieszonego Żyda nie wiem, jak i również oprawców, którzy wykonywali egzekucje nie wiem.

Poza terenem fabryki za płotem w odległości około 3 metrów Niemcy rozstrzelali dwóch Żydów, których również nazwiska nie wiem.

Nadmieniam, że w roku 1942 Niemcy polecili Żydom, aby powiesili dziewięciu Polaków, [na] których to z rozkazu Niemców Żydzi dokonali egzekucji już na terenie fabryki „Henryków”.

Powieszeni Polacy na terenie fabryki nazywali się jak: dwóch Fornalskich tj. ojciec i syn, zam. w Kielcach, przy ul. Piaski. Innych nazwisk powieszonych Polaków nie wiem.

Zeznałem wszystko to, co mi jest wiadomo.

Na tym protokół zakończono i przed podpisaniem odczytano.