MARIA MIERNIK

Kielce, dnia 27 kwietnia 1948 r. o godz. 9.00 Poniewierka Marian z Referatu Śledczego Milicji Obywatelskiej w Kielcach, przy udziale protokolanta Kostery Stanisława, przesłuchał niżej wymienioną w charakterze świadka. Świadek po uprzedzeniu o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania i pouczona o treści art. 140 kk zeznała, co następuje:


Imię i nazwisko Maria Miernik
Imiona rodziców Stanisław i Zofia z Chojnowskich
Wiek
Data urodzenia 27 stycznia 1913 r.
Miejsce urodzenia Kielce
Wyznanie rzymskokatolickie
Zawód robotnica
Miejsce zamieszkania Kielce [...]
Stosunek do stron żona

W sprawie niniejszej wiadomo mi jest, co następuje:

Mój mąż został aresztowany przez gestapo 15 października 1943 r. na ulicy, idąc do domu. Oskarżony był o pracę konspiracyjną przeciwko Niemcom.

Kiedy dowiedziałam się o aresztowaniu mego męża, udałam się do więzienia, gdzie dowiedziałam się, że w więzieniu taki nie znajduje się. Wówczas udałam się na ul. Seminaryjską do gestapo, gdzie dowiedziałam się, że mąż tam się znajduje. Zapytali mnie, do czego mąż mój należał, na co oświadczyłam, że nie wiem. Oświadczyłam również, że mąż do niczego nie należał. Wówczas gestapo oświadczyli mi, że: „Lepiej niech pani pójdzie, bo może i pani być aresztowana, bo zostały przy nim znalezione gazetki”.

24 października 1943 r. w godzinach południowych m.in. mąż został wywieziony na Słowik, gdzie został rozstrzelany, lecz kto dokonał egzekucji, tego nie wiem. Zwłoki męża zostały przewiezione w 1945 r. ze Słowika do Kielc, na cmentarz partyzantów.

Nazwisk oprawców ustalić nie mogę, ponieważ nie widziałam.