1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Por. audytor Stanisław Czaplicki, ur. 5 lutego 1902 r., prawnik, kawaler.
2. i 3. Data i okoliczności zaaresztowania; Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:
Wywieziony w czerwcu 1940 r. z obozu internowanych na Litwie, S. Kalwaria [Kalwaria Suwalska] do ZSSR, początkowo do obozu w Kozielsku, a następnie w Griazowcu.
4.– 6. Opis obozu; Skład jeńców; Życie w obozie:
I w Griazowcu, i w Kozielsku internowani zakwaterowani byli w budynkach poklasztornych, do pracy nie byli brani i żołdu nie otrzymywali. Ubrania nosili te, w których zostali wywiezieni. Fasowano jedynie po dwie koszule na każdego. Życie początkowo było znośne, potem się jednak popsuło i racje były raczej głodowe. W obozie w Kozielsku było kino, w którym co dzień wyświetlano filmy o charakterze propagandowym. Za dnia kino było klubem, z którego jednak na ogół nie korzystano, bowiem nie było w nim nic poza literaturą bolszewicką. Korzystano jedynie z książek przywiezionych przez nas z Litwy, które wzajemnie sobie pożyczaliśmy.
7. Stosunek władz NKWD do Polaków:
Badania przez NKWD odbywały się przeważnie w nocy. Oficerów na ogół nie bito, a jedynie szantażowano, że w razie niepójścia im na rękę wywiozą rodziny pozostałe pod okupacją. Na tym tle były nawet samobójstwa oficerów, którzy się załamali, nazwisk ich jednak nie pamiętam.
8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:
Pomoc lekarska była niedostateczna, jakkolwiek był szpital, w którym pracował lekarz bolszewicki i trzech lekarzy polskich spośród internowanych. Brak było lekarstw.
9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?
Przez trzy miesiące można było raz na miesiąc wysyłać list do domu. Odpowiedzi przychodziły, jakkolwiek nieregularnie i nie wszystkie.