1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Sap. Kazimierz Buko, ur. w 1908 r., kowal, żonaty; 11 batalion saperów kolejowych.
2. i 3. Data i okoliczności zaaresztowania; nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:
27 września 1939 r. na skutek doniesienia sąsiada, że brałem udział w partyzantce przeciwko Sowietom, zostałem aresztowany przez NKWD w Królewszczyźnie. Po dwutygodniowym śledztwie zostałem zwolniony, a w lutym 1940 r., dowiedziawszy się, że jestem śledzony i mają chęć mnie aresztować, uciekłem i na granicy litewskiej dzięki jednej kobiecie zostałem pochwycony i osadzony w więzieniu w Oszmianie, skąd przetransportowano mnie do Berezwedczy [Berezwecza], gdzie przebywałem do 20 września 1940 r. pod śledztwem, ukrywając się pod obcym nazwiskiem. Zasądzony na trzy lata przymusowych robót za przekroczenie granicy z Litwy do ZSRR wywieziony zostałem na Północ, do łagrów w Uchcie.
4., 5. i 6. Opis obozu, więzienia; skład więźniów, jeńców, zesłańców; życie w obozie, więzieniu:
Warunki więzienne – utrzymania, jak i higieny – były fatalne. Cele były umieszczone w suterenach, wilgotne, ciemne, brudne, a brak wody przyczyniał się do mnożenia się robactwa, które w niemożliwy sposób dokuczało nam i narażało więźniów na różne choroby. Między nami było dużo Żydów, aresztowanych przeważnie za nadużycia i wyzysk, oraz Żydów komunistów, którzy stale wichrzyli i donosili, o czym się w celi mówiło. Stosunki między Polakami były bardzo poprawne, serdeczne, dodawano sobie wzajemnie otuchy i dzielono się każdym kawałkiem chleba.
Życie obozowe było bardzo ciężkie. Brak wyżywienia oraz odzieży dokuczał nam bardzo, a zimno i głód dziesiątkowały naszych ludzi.
7. Stosunek władz NKWD do Polaków:
Stosunek NKWD do nas był wprost barbarzyński, w czasie badań bito i wymyślano różne tortury, chcąc wydobyć z więźnia zeznania.
8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:
Opieka lekarska była w opłakanym stanie, nie dbano wcale o ludzi, którzy zmarli, bo nie było komu im dopomóc.
9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?
Do rodziny swojej nie pisałem wcale, ponieważ figurowałem pod obcym nazwiskiem i nie chciałem, żeby z mojej winy miała cierpieć rodzina. Z tej przyczyny nie wiem, gdzie się znajduje.
10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?
2 września 1941 r. na podstawie ogólnej amnestii zostałem zwolniony i wyjechałem do Tocka [Tockoje], gdzie wstąpiłem do wojska, mimo trudności, jakie napotykałem po drodze, ponieważ NKWD wszelkimi siłami chciało nas zatrzymać w Kirowie, a nawet aresztowało nas, lecz uciekłem i szczęśliwie dostałem się w szeregi armii.