27 maja 1947 r. stawił się w biurze policji United Nations Relief and Rehabilitation Administration w Stuttgarcie, zachodnia sekcja 1002, obóz 664 i oświadczył w miejsce przysięgi, co następuje:
Imię i nazwisko | Rubin Adler |
Data urodzenia | 24 listopada 1909 r. w Końskich |
Miejsce zamieszkania | Reinsburgstrasse 193, Stuttgart |
Zarejestrowany jako Displaced Person
Numer karty G 0508387 3
Untersturmführer Genewück był kierownikiem warsztatów obozowych, w których wykonywano prace tylko dla Niemców. Był nim od 1942 roku, kiedy po rozwiązaniu getta warsztaty zostały założone przez Polizeiführera Böttchera. Genewück był też czynny w czasie wysiedlania z 17 na 18 sierpnia. Wybrał wtedy pewną liczbę rzemieślników, których pozostawił przy życiu, resztę wysłał do Treblinki.
15 stycznia 1943 roku do cegielni w Woźnikach, gdzie wówczas pracowałem, przyjechali Böttcher i Genewück. Kiedy Untersturmführer zauważył niejakiego Gottlieba, który także tam pracował, zapytał Böttchera, co ten Żyd tu robi. Zwracam uwagę na fakt, że Gottlieb miał żydowską opaskę, której ja nie nosiłem. Tego samego dnia wieczorem Gottlieb wraz z żoną i dzieckiem zostali uwięzieni. W tym samym czasie aresztowano Żydów w innych miejscach pracy, np. Grossfelda, Borensteina i dwóch innych. Dwa [dni] później zostali oni rozstrzelani na ulicy Szwarlikowskiej 18. Interwencja ze strony Żydowskiej Rady Starszych i dr. Szenderowicza nie odniosła żadnego skutku. Szypers oświadczył, że sprawa jest już załatwiona, Böttcher i Genewück wydali rozkaz.
Oświadczam, w miejsce przysięgi, że powyższe dane są prawdziwe. Jestem świadom następstw fałszywie złożonych zeznań. Gotów jestem stanąć przed sądem jako świadek.