STANISŁAW GALAS

Dnia 10 stycznia 1968 r. w Warszawie podprokurator Prokuratury Powiatowej dla dzielnicy Warszawa-Żoliborz przesłuchał niżej wymienionego w charakterze świadka, bez odebrania przyrzeczenia. Po uprzedzeniu świadka o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, świadek zeznał, co następuje:


Imię i nazwisko Stanisław Galas
Wiek 85 lat
Imiona rodziców Marianna, Bartłomiej
Miejsce zamieszkania Warszawa, ul. Krasińskiego 20 m. 203
Zajęcie emeryt
Karalność niekarany
Stosunek do stron obcy

Przez ok. 60 lat mieszkałem na terenie tzw. Piasków, tj. na ul. Gąbińskiej 9, obecnie zamieszkuję na [ul.] Krasińskiego.

Wiadomo mi, że w okresie okupacji została zastrzelona w swoim mieszkaniu Stanisława Konczewska i jej 20-letni syn. Ludzie mówili, że wydał ich do gestapo Romanowski, który współpracował z Niemcami. O innych egzekucjach nie słyszałem.

W okresie Powstania przebywałem na tym terenie do 20 sierpnia 1944 r. Nie było tam żadnych walk powstańczych. Podobno w nocy przechodzili tylko tamtędy partyzanci z lasów [lub do nich]. Ja osobiście nic nie widziałem i nic na ten temat nie mogę powiedzieć.

Słyszałem, że na trenie posesji Burzyckiej wykopano jakieś czaszki, ale nie widziałem tego. Nie potrafię wyjaśnić, jakiego były one pochodzenia. Nie słyszałem, aby ktoś z miejscowej ludności został na tym terenie rozstrzelany, względnie pochowany.

Odczytano.