1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Kanonier Ignacy Gorliński, 40 lat, ziemianin, kawaler.
2. Data i okoliczności zaaresztowania:
W nocy z 19 na 20 marca 1940 r. rewizja szczegółowa w mieszkaniu, następnie aresztowanie i odwiezienie do więzienia w Dubnie (Wołyń); pobyt od 19 marca 1940 do 22 kwietnia 1941 r.
3. Nazwa obozu, więzienia, miejsca robót przymusowych:
Obóz skazańców w Workucie, Komi ASRR, na dalekiej północy.
4. Opis obozu, więzienia:
Nowoczesne więzienie polskie w Dubnie. Obóz w tundrze północnej, warunki mieszkaniowe niezłe, higiena znośna.
5. Skład jeńców, więźniów, zesłańców:
Skazańcy z rozmaitych sfer społecznych, tak samo i rozmaity poziom umysłowy. Od ludzi z wyższym wykształceniem do analfabetów. Stosunki z Rosjanami wrogie, a z Polakami dobre i koleżeńskie.
6. Życie w obozie, więzieniu:
Normalne życie bardzo ciężko pracującego fizycznie. 14 godzin pracy, jedzenie dwa razy dziennie, wystarczające na to, żeby nie umrzeć, lecz za mało, aby żyć. Ubranie bardzo złe, stare. Normy ogromnie wysokie. Pieniędzy za pracę nie dostawałem, a tylko tzw. kocioł. Życie kulturalne i oświata prowadzone w odpowiednich ramach, na które nie chodziłem.
7. Stosunek władz NKW do Polaków:
Ustosunkowanie się w czasie śledztwa NKWD-zistów sadystyczne. Względem niektórych stosowano w czasie śledztwa formalną inkwizycję hiszpańską. Żądania informacji o Polsce we wszelkich przejawach życia politycznego, gospodarczego itp.
8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:
Pomoc lekarza i szpitale możliwe, zupełny brak lekarstw. Śmiertelność w obozie dość duża.
9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodziną?:
Łączności z rodziną od chwili aresztowania do przyjazdu na Środkowy Wschód nie miałem. Pierwsze listy dostałem w Palestynie.
10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?:
Zostałem zwolniony z obozu w Workucie 27 października 1941 r. Do pierwszej stacji kolejowej na Północy, Kożwa, odległej od obozu Workuta o 700 km, szedłem pieszo, z Kożwy do Gorczakowa [Marg’ilonu] jechałem pociągami, tam też, w Taszłaku, 5 lutego 1942 r. wstąpiłem do wojska.