KAROL MÜLLER

1. Dane osobiste:

Kanonier Karol Müller, ur. w 1920 r., robotnik fabryczny, kawaler.

2. Okoliczności i data aresztowania:

Aresztowany nie byłem, ale powołany do służby wojskowej w armii sowieckiej 2 maja 1941 r., a 11 maja przybyłem na miejsce przeznaczenia.

3. Nazwa obozu:

Obóz, do którego przybyłem, był w miejscowości Opoczka, pod nr 9537.

4. Opis obozu:

Mieszkaliśmy w namiotach do 15 czerwca, po czym zostałem przeniesiony do Kowrowa, do 449 pułku piechoty. 13 lipca 1941 r. przeniesiono mnie do Riazania, do obsługi bazy lotniczej oraz ewakuacji szkoły pilotów. 24 września przeniesiony zostałem do Gorkiego, do autobazy Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.

5. Skład jeńców, więźniów:

Więźniów nie było z nami. Moi współtowarzysze rekrutowali się ze sfer inteligencji, robotników oraz z synów kupieckich wyznania mojżeszowego.

6. Życie w obozie:

Normalne.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

W amii przed wybuchem wojny mówiono nam ciągle o tym, że Polska być musi, ale Polska związana ze Związkiem Sowieckim, tak jak połączone zostały Ukraina itd., a więc miała być czerwona. Po podpisaniu paktu polsko-sowieckiego propaganda rozwinęła zupełnie inną kampanię, a więc Polska musi być wolna i niepodległa, potężniejsza jak przedtem, bo przecież jesteśmy Słowianami i mamy wspólnego wroga – germanizm.

8. Pomoc lekarska:

W oddziałach wojskowych było prawie wszystko.

9. Czy była łączność z rodziną?

Nie, ale była łączność tylko ze znajomymi.

10. Kiedy został zwolniony i jak się dostał do armii?

Zwolniono mnie na podanie, które wniosłem do sztabu Okręgu Moskiewskiego i przeniesiono mnie do polskiej armii do Gorczakowa [Marg’ilonu] na podstawie paktu polsko-sowieckiego z 30 lipca 1941 r.