Skalmierz, 26 kwietnia 1989 r.
Do
Tygodnika „Zorza”
Warszawa
Lista zaginionych
Dowiedziawszy się z prasy – „Słowa Powszechnego” i „Zorzy” – [o uzupełnianiu listy zaginionych], chciałbym dołożyć kilka słów o swym bracie Franciszku Szczupaku. Napisał jeden list z obozu z Ostaszkowa. Adres był napisany po rosyjsku.
Щупак Франц Игнатьевич
Город Осташков
Калининская обл.
Почтовый ящик № 37 CCCP
Nadmieniam, że napisałem kilka listów i poszukiwałem przez PCK [w] Warszawie, wszystko bez skutku. Kartoteka w PCK [w] Warszawie na Mokotowskiej jest założona na brata, Franciszka Szczupaka.
W liście brat nadmienił, że jest [tam] także Wiśniewski ze Stawu, także policjant, pochodził z Pomorza. Powiadomiłem jego rodzinę, [która] nie otrzymała od niego listu.
Nadmieniam, że policja z Leszna nie wróciła i, jak mi było wiadome, [policjanci ci] byli w wojskowych mundurach.
Listów od swego ojca, Jankowiaka z Leszna, i męża, Policzkiewicza z Garzyna pod Lesznem, nie otrzymała pani Władysława Policzkiewicz, zam. w Lesznie, z którą korespondowałem w czasie wojny i po wojnie.
To jest mi wiadome, chciałbym się [tym] z wami podzielić.
W. Szczupak
[PS.] Chciałbym się także dowiedzieć, czy jest możliwość odwiedzenia grobu [brata] i gdzie się można o to starać, bo w telewizji mówiono, [że] rodziny odwiedzają Katyń.
Osoba zaginiona w ZSRR:
1. Franciszek Szczupak, syn Ignacego i Marianny z d. Szafirowicz, ur. 3 września 1911 r. [w] Skalmierzu, pow. Kalisz, ostatnie miejsce zamieszkania: Leszno Wielkopolskie, woj. poznańskie, obóz internowania: Ostaszków.
4. Posterunek Policji Państwowej [w] Lesznie, kapral.
5. Prawdopodobnie pod Baranowiczami.
6. Nadszedł jeden list z datą 27 listopada 1939 r. z obozu Ostaszków.