WINCENTY EICHEL

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Plut. Wincenty Eichel, 32 lata, kawaler; 11 Batalion Saperów Kolejowych.

2. i 3. Data i okoliczności zaaresztowania; nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Po ucieczce z niewoli niemieckiej zostałem aresztowany przez NKWD w Sieniawie, skąd odesłano mnie do więzienia Przemyśl.

4. i 5. Opis obozu, więzienia; skład więźniów, jeńców, zesłańców:

Więzienie: warunki straszne, brak jakichkolwiek środków higienicznych, wyżywienie głodowe, ciasnota, wszy, pluskwy, badania przez NKWD w dzień i w nocy, bicie, karcer. „Przyznaj się” – ale do czego? Znęcanie się okropne, nocne rewizje. Pożycie koleżeńskie między Polakami bardzo dobre; stosunek Żydów i Ukraińców do Polaków nieprzychylny: o każdym ruchu naszym donoszono władzom sowieckim, za co nas później torturowano, chociaż było to złośliwie na nas urojone.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Łagry. Starobielsk: sąd, po sądzie wywieziono nas do Katynia. Praca bardzo ciężka, wyżywienie na normę – głodowe, brak ubrania, chłód, na mrozie w namiotach, o zapłacie za pracę nie mogło być mowy, gdyż nie można w żaden sposób wyrobić normy, [nieczytelne] za niewyrobienie normy – karcer zimny i wodny.

7. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Opieka lekarska: wprost nie było środków do leczenia.

8. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?

Korespondencja z rodziną: żadnej nie było, utrudnianie przez władze łagrów.

9. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

Zwolniony z łagrów we wrześniu 1941 r. Po zwolnieniu skierowany do Omska do armii polskiej, z Omska do Taszkientu [Taszkentu], później do Czardż[o]u, z Czardż[o]u do Kongradu [Kungradu], gdzie również armii nie było. Do armii dostałem się w lutym 1942 r.

Miejsce postoju, 4 marca 1943 r.