Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (1626)
Rokieta Stanisław 1900?
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1939.09.13-1942.02.12
LocationBiałystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Sevzheldorlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan) Lugovoy (Kazakhstan) Margilan (Uzbekistan) Kazakhstan, Pavlodar Oblast
Borasiński Jan 15.08.1897, Goszczyno Górne
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1939.09-1941.09.24
LocationGuzar (Uzbekistan)
Borysiuk Mateusz 1903?
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date1941.06.20-1942.02
LocationPińsk (now in Belarus), NKVD prison no 29, Brzeska/Poleska Street Kirov (Russia, Kirov Oblast) Qorasuv (Voroshilovo, Uzbekistan)
Ciągło Jan 01.12.1899
TopicThe Gulag Archipelago – Central Asia
Date1939.10.02-1942.02
LocationAntonovka (Kazakhstan, North Kazakhstan Region) Margilan (Uzbekistan) Równe (Ukraine), prison, 3 Maja Street (Soborna Street 16) Zdołbunów (now in Ukraine) Poldnevitsa (Russia, Kostroma Oblast)
Buczyński Michał 28.09.1892
TopicThe Gulag Archipelago – Far East
Date1939.11.23-1942.02.07
LocationKamionka Strumiłowa (Kamionka Bużańska, now in Ukraine) Lwów (now in Ukraine) Sevvostlag (Russia, Magadan Oblast) Omsk (Russia, Omsk Oblast) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Samarkand (Uzbekistan) Konotop (Ukraine, Sumy Oblast) Kharkiv (Ukraine) Novosibirsk (Russia, Novosibirsk Oblast) Vladivostok (Russia, Primorsky Krai)
Ślepokóra Gustaw 25.10.1919; Rawa Ruska (Ukraine)
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1940.05.09-1942.10.16
LocationRawa Ruska (Ukraine), NKVD prison Lwów (now in Ukraine), Prison no 2, Zamarstynowska Street 7/9 Lwów (Ukraine), prison, Jachowicza Street 5 (Kuczery Street 5) Starobilsk (Ukraine), NKVD prison, Kirov Street 32 Vorkuta (Russia, Komi Republic) Chokpak (Kazakhstan)
Beker Władysław 1911
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date1940.02.28 - 1941.09.12
LocationKiev (Ukraine), Lukyanivska Prison, Dehtiarivska Street 13 Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Novosibirsk (Russia, Novosibirsk Oblast), NKVD prison, Kommunisticheskaya Street 49 Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast) Vladivostok (Russia, Primorsky Krai) Nakhodka (Russia, Primorsky Krai) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan)
Bendowski Stefan 1906
TopicThe Gulag Archipelago – Arkhangelsk Oblast
Date1941.04.01 - 1942.02
LocationKotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Samarkand (Uzbekistan)
Biełooki Wiktor 1900
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1939.04.03 - 1941.09.06
LocationSzczuczyn Szczuczyn (now in Belarus) Ukhta (Russia, Komi Republic) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)
Śniady Konstanty 1906?, Dłutowo
TopicAcross the Baltic States – the fates of the internees
Date1939.09.17-1941.08.21
LocationLida (now in Belarus) Nowogródek (now in Belarus) Ukmergė (Lithuania), internee camp Połąga (now in Lithuania), internee camp Mołodeczno (now in Belarus) Kozelsk (Russia, Kaluga Oblast), NKVD POW camp (Optina Pustyn) Murmansk (Russia, Murmansk Oblast) Kola Penninsula (Russia, Murmansk Oblast) Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast), transit camp Suzdal (Russia, Vladimir Oblast), NKVD special camp (Spaso- Evfimiev Monastery), Lenin Street 135k8
Wiśniewski Bolesław 1907?
TopicThe epilogue to September 1939 – Polish soldiers in Soviet captivity
Date1939.09.17-1941.09.07
LocationRówne (Ukraine), prison, 3 Maja Street (Soborna Street 16) Shepetivka (Ukraine), transit camp Zahorce Wielkie (now in Ukraine), POW forced labor camp Rudnia Poczajowska (now in Ukraine), POW forced labor camp Sądowa Wisznia (now in Ukraine), forced labor camp for POWs Czerlany (now in Ukraine), forced labor camp for POWs Starobilsk (Ukraine), NKVD POW camp
Wilczyński Andrzej 03.09.1923
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1940.03.11-1941
LocationRawa Ruska (Ukraine), NKVD prison Kherson (Ukraine), prison, Perekopska Street 10 Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Naryan-Mar (Russia, Arkhangelsk Oblast) Sevpechlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan)
Bochnik Kasper 1897
TopicIn exile – Siberia
Date1940.02.10 - 1942.02.12
LocationTashkent (Uzbekistan) Margilan (Uzbekistan)
Burda Augustyn 1901?
TopicThe Gulag Archipelago – Ural
Date1940.04.28 - 1941.09.03
LocationKołomyja (now in Ukraine), NKVD prison, aleja Wolności (Lesi Ukrainki Street 32) Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast)
Butrymowicz Jan
TopicIn exile – Komi Republic
Date1940.02.10 - 1942.01.27
LocationDrohiczyn (now in Belarus) Kagan (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan)
Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1941.10-1945
LocationKL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)
Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1942.10.12-1945.05.24
LocationBydgoszcz Nakło nad Notecią KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Melk (Austria) KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poręba (district of Pszczyna) Poznań Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Majdanek German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) Brzeszcze Pszczyna
Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940.08.21-1945.06.16
LocationWarsaw KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) Pszczyna Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)
Mihułka Tadeusz
TopicIn exile – Central Asia
Date1939.09.24 - 1942.02.11
LocationSambor (now in Ukraine) Przemyśl Andreevka (Kazakhstan, Kostanay Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Lugovoy (Kazakhstan)
Wutke Paweł 1893
Topic