Explore touching stories of Polish citizens victims and witnesses of totalitarian crimes

Main Page Search phrase: [Victims = Dzieci]

Results filtering

  • Witness (date and place of birth)
  • Subject
  • Event Date
  • Location
  • Oblast
  • Raion
  • Victims
  • Perpetrators
  • Crimes
  • Place
  • Content
  • Object type
  • Object Creation Date
  • File creator ?
  • Medium
  • Testimony availability ?

Search results (3441)

Testimonies per page

20 50 75
Witness

-

Topic

Date

-

Location

Lugovoy (Kazakhstan)

en
Witness

Kozicz Ryszard 1898?

Topic

In exile – Vologda Oblast

Date

1940.02.10-1942.02.02

Location

Tashkent (Uzbekistan) Rafałówka (now in Ukraine) Morzhenga (Russia, Vologda Oblast), railway station Obirkovo (Russia, Vologda Oblast, Babushkinsky District) Totma (Russia, Vologda Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levitsheva Street 1 Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levicheva Street 1

en
Witness

Jaworski Edward

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1940.02.10-1942.03.26

Location

Lugovoy (Kazakhstan)

en
Witness

Bednarczyk Czesław

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1940.02.10-1941.11.18

Location

Iksa (Russia, Arkhangelsk Oblast) Nyandoma (Russia, Arkhangelsk Oblast) Saransk (Russia, Republic of Mordovia)

Witness

Tagowski Marian 30.07.1902

Topic

A race against time – the road to Anders' Army

Date

1939.09.06-1942.03.07

Location

Łódź Garwolin (mazowieckie voivodeship) Warsaw Lublin Białystok Žagarė (Lithuania), internee camp Kagan (Uzbekistan) Samarkand (Uzbekistan) Tashkent (Uzbekistan) Barnaul (Russia, Altai Krai) Lugovoy (Kazakhstan) Leningrad (Saint Petersburg, Russia) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast)

Witness

Rokieta Stanisław 1900?

Topic

The Gulag Archipelago – Komi Republic

Date

1939.09.13-1942.02.12

Location

Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Sevzheldorlag (Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Jalal-Abad (Kyrgyzstan) Lugovoy (Kazakhstan) Margilan (Uzbekistan) Kazakhstan, Pavlodar Oblast

Witness

Wiśniewski Franciszek 1898

Topic

In exile – Arkhangelsk Oblast

Date

1940.02.10 - 1942.02.12

Location

Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Jalal-Abad Oblast (Kyrgyzstan) Margilan (Uzbekistan)

en
Witness

Magnuszewska Jadwiga 1920?

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1943.01.21-1945.01.19

Location

Tomaszów Mazowiecki KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Theresienstadt (Czech Republic) Łódź

en
Witness

Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.08.21-1945.06.16

Location

Warsaw KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) Pszczyna Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)

Witness

Kahl Tadeusz 27.07.1908, Kraków

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German factory of death

Date

1941.10.30-1945.06.15

Location

KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) KL Buchenwald (Germany) Kraków, Pędzichów Street 11 (Dietla Street 11) Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Wiener Neustadt (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Magdeburg (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) Kraków, Nowowiejska Street German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Nordhausen (Germany) Nauen (Germany) Ocker (Germany) Wittenberga (Niemcy)

Witness

Kula Michał 1913?

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1940-1945.01.18

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Auschwitz I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz-Birkenau, Bauhof KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Katowice KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau

en
Witness

Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1941.10-1945

Location

KL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)

en
Witness

Grabczyński Jan 21.05.1908, Tarnów (dolnośląskie voivodeship)

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1941.11-1944.04

Location

KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kraków Sandomierz

en
Witness

Drabek Jaroslav 06.04.1901, Chrudim (Czech Republic)

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1943.01.28-1945.01

Location

KL Auschwitz II (Birkenau) KL Theresienstadt (Czech Republic) Lidice (Czech Republic) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Prague (Czech Republic), Pankrác Prison, ul. Soudní 1 KL Majdanek Łódź, ghetto Plzeň (Czech Republic)

en
Witness

Feinsilber Alter (Jankowski Stanisław) 23.10.1910, Stoczek Łukowski

Topic

Sonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation

Date

1936-1945.03

Location

Drancy (France), transit camp KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Theresienstadt (Czech Republic) Łódź Compiègne (France), transit camp KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Treblinka Argelès-sur-Mer (France) Gurs (France) Saint Cyprien (France)

en
Witness

Hołuj Tadeusz 23.11.1916, Kraków

Topic

Resistance movement in Auschwitz

Date

1932-1945

Location

Trzebinia (małopolskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (Śląskie Voivodeship) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau) KL Dachau (Germany) Toulouse (France) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Kraków Łódź KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Kraków, Marshal Józef Piłsudski Retreat of the Association of Polish Artists and Designers, Łobzowska Street 3 KL Auschwitz III (Monowitz) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Toulon (France) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Theresienstadt (Czech Republic) Będzin

en
Witness

Drabek Jaroslav 06.04.1901, Chrudim (Czech Republic)

Topic

Auschwitz-Birkenau – the German death factory

Date

1932-1945

Location

Lidice (Czech Republic) KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz I, Block 10 German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp

en
Witness

Stoeger Samuel 14.05.1911, Kraków

Topic

Dispersed terror – the KL Auschwitz branch in Gliwice

Date

1944.07.29-1945

Location

Kraków, ghetto KL Plaszow Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Pionki, forced labor camp KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Blechhammer KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager Arbeitslager Gleiwitz IV (Gliwice IV - filia KL Auschwitz-Birkenau) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau

en
Witness

Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)

Topic

Selection – ramp at Auschwitz-Birkenau

Date

1942.10.12-1945.05.24

Location

Bydgoszcz Nakło nad Notecią KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Melk (Austria) KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poręba (district of Pszczyna) Poznań Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Majdanek German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) Brzeszcze Pszczyna

en
Witness

Wolman Jakub 13.07.1914

Topic

Auschwitz-Birkenau - extermination camp

Date

1940.04-1945.01.27

Location

KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz III (Monowitz) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Bratislava (Slovakia) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Žilina (Slovakia) Bronna Góra (Belarus)