Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Oblast
-
-
Raion
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (160)
-
TopicA genocide conducted by Ukrainian Nationalists – Volhynia
Date-
LocationŁuck (now in Ukraine)
Rablin Artur 03.05.1923, Kraków
TopicTo freedom – escapes from Auschwitz-Birkenau
Date1940.03-1945.03
LocationKraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Auschwitz I KL Flossenbürg (Germany) KL Ravensbrück (Germany) KL Auschwitz-Birkenau, SS-Stabsgebaude Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Międzybrodzie Bialskie, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bochnia, train station KL Gross-Rosen
Krzepicki Henryk 04.03.1914, Złoczew
TopicWarsaw Ghetto – hell in the center of the city
Date1942.07.25-1943.04.29
LocationWarsaw, Ghetto German extermination camp of Treblinka Warsaw, ghetto, Umschlagplatz, Stawki Street 2/6 Warsaw, Jewish cemetery, Okopowa Street 49/51 Warsaw, Ghetto, Dzika Street 3 (Zamenhofa Street 1) Warsaw, Gdański Railway Station Warsaw, Zamenhofa Street 19
Jona Enrica 11.02.1910, Asti (Włochy)
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1944.06.30-1945.04
LocationKL Auschwitz I German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 10 Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Ravensbrück (Germany) Leśna (Lubań district) KL Gross-Rosen
Mystkowski Stanisław 13.09.1892, Dąbrowa Wielka (podlaskie voivodeship)
TopicThe persecuted church
Date1939.10-1945.01
LocationPalmiry Warsaw, Jesuit Monastery, Rakowiecka Street 61 Warsaw, Daniłowiczowska Street Siedlce Łódź Lublin Łomża Częstochowa Płock Włocławek Sandomierz Mszczonów Warsaw, St. John's Cathedral, Świętojańska Street 8 Warsaw, Karolkowa Street 49 KL Soldau Warsaw, St. Clement's Church, Karolkowa Street 49 KL Dachau (Germany) Warsaw, Sejm [Polish parliament], Wiejska Street 4/6/8 Warsaw, St. Clement's church, Karolkowa Street 49 Warsaw, Dzielna Street Odrowąż (Końskie district) Warsaw, Church of the Nativity of the Blessed Virgin Mary, Leszno Street 32 (aleja Solidarności 80) KL Auschwitz-Birkenau Warsaw, Church of the Nativity of the Blessed Virgin Mary, Leszno Street 32 (Solidarności Avenue 80) KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bochnia, train station Warsaw, St. John of God's Hospital, Bonifraterska Street 12 Radom, train station, Podjazdowa Street (Beliny-Prażmowskiego Street 2) Warsaw, Zieleniak, Grójecka Street/Opaczewska Street
Anastasiya 1988
TopicDate
-
LocationTokmak
Anastasiya 1985
TopicDate
-
Location-
Artem 1983
TopicMariupol Siege
Date-
LocationMariupol Mariupol, Azovstal
Bujnowicz Zbigniew 1920?
TopicWarsaw '44 – pacification of Mokotów
Date1944.08.01-1944.10.15
LocationWarsaw, SS-Stauferkaserne, Rakowiecka Street 4 Włochy (Warsaw) Warsaw, Narbutta Street 54 Warsaw, aleja Szucha/ Litewska Street Warsaw, Odyńca Street Warsaw, Rakowiecka Street/ Kazimierzowska Street Warsaw, Szustra Street (Dąbrowskiego Street) Warsaw, Szustra Street (Jarosława Dąbrowskiego Street)
Halbreich Eugenia 20.09.1919, Kraków
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1941-1945.02
LocationBełżec, German extermination camp Kraków, ghetto Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Jewish Police Service prison, Józefińska Street 37 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 German extermination camp of Bełżec KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) Rajsko, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Raisko (Rajsko), agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau
Brandt Janusz
TopicTheir lives forfeit – the underground movement in the Lublin region
Date1942-1943
LocationGerman extermination camp of Majdanek Zwierzyniec (Zwierzyniec commune), transit camp Zamość KL Auschwitz-Birkenau
Vasylyna 1987
TopicFighting in Sumy Oblast
Date-
Location-
Nadiya 1998
TopicDate
-
LocationDonetsk
Seyfried Edmund 15.02.1889, Lwów (now in Ukraine)
TopicPolitics of the master race – institutions, economy, culture
Date-
LocationWarsaw Jasło Radom Częstochowa Lublin Pustków, forced labor camp Warsaw Nowy Sącz Nowy Sącz Starachowice Lublin Radom Starachowice Częstochowa Sanok Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Plaszow Palmiry KL Auschwitz-Birkenau German extermination camp of Bełżec German extermination camp of Sobibór Zwierzyniec (Zwierzyniec commune), transit camp Zamość, resettlement camp, Okrzei Street Chełm Kielce Ostrów Wielkopolski
Maślanko Mieczysław 07.09.1903, Warsaw
TopicWarsaw Ghetto – hell in the center of the city
Date1939.09.08-1943
LocationWarsaw, Nalewki Street 9 Palmiry German extermination camp of Treblinka Treblinka, German extermination camp Warsaw, Filtrowa Street Warsaw, Jewish cemetery, Okopowa Street 49/51 KL Auschwitz-Birkenau KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Warsaw, Gęsiówka prison, Gęsia Street (Anielewicza Street)/ Zamenhofa Street German extermination camp of Majdanek Majdanek, German extermination camp Warsaw, Great Synagogue, Tłomackie Street 7 Warsaw, Chłodna Street 25 Skarżysko-Kamienna
Stołecki Paweł 29.03.1920, Imielin (Warsaw)
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940-1945
LocationKL Auschwitz I Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Auschwitz III (Monowitz)
Rachwał Stanisława 29.06.1906, Rudki (now in Ukraine)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1942.10.12-1945.05.24
LocationNakło nad Notecią Bydgoszcz KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Melk (Austria) KL Buchenwald (Germany) KL Ravensbrück (Germany) Rajsko (Oświęcim district) Poręba (district of Pszczyna) Poznań Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 Kraków, Gestapo headquarters, Pomorska Street 2 KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Bełżec, German extermination camp Kraków, Sobieskiego Street 5 KL Auschwitz I KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I Bochnia, train station Pruszków, Dulag 121 KL Plaszow KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) Berlin (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz-Birkenau, Lagerhaus German extermination camp of Bełżec Auschwitz-Birkenau, German extermination camp German extermination camp of Majdanek German extermination camp of Treblinka Majdanek, German extermination camp Treblinka, German extermination camp Wodzisław Śląski Drezdenko Drancy (France) Brussels (Belgium) Zagreb (Croatia) KL Herzogenbusch (Netherlands) Łódź KL Theresienstadt (Czech Republic) Brzeszcze Pszczyna
Świderek Maria 09.02.1905
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1942.03.19
LocationGerman extermination camp of Auschwitz-Birkenau Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt
Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1941.10-1945
LocationKL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)
Paszenda Piotr 26.06.1896, Bottrop (Germany)
Topic